Jednodnevna izvanučionička nastava sedmih razreda

Sedmi razredi naše Škole na svojoj jednodnevnoj izvanučioničkoj nastavi upoznavali su se s prirodnim ljepotama i znamenitostima središnje Istre i grada Rovinja.

Učenici 7.a, 7.b i 7.c razreda u pratnji svojih učitelja, 29. svibnja 2015. godine posjetili su Beram, Višnjan i Rovinj.

U Bermu, jednom od naselja s najdužim kontinuitetom naseljenosti u Istri, posjetili su crkvu sv. Marije na Škriljinah, čija unutrašnjost skriva jedno od najvrjednijih ostvarenja istarskog srednjevjekovnog slikarstva. Dobro sačuvane kasnogotičke freske majstora Vincenta iz Kastva, svojevrsna Biblija za nepismene, gotovo u potpunosti prekrivaju unutrašnje zidove crkve. Među njima osobito se ističe freska s prikazom Plesa mrtvaca, na kojoj su u trenutku smrti izjednačeni svi: papa, kardinali, kraljevi, trgovci koji zlatom, odnosno krčmari koji vinom pokušavaju potkupiti Smrt. U freske su urezani i brojni srednjovjekovni glagoljski grafiti, svjedočanstvo misli i briga malog čovjeka toga doba. Poslije obilaska sv. Marije na Škriljinah, uputili su se prema spomeniku podignutom u čast Vladimira Gortana, po kojemu naša Škola nosi ime. Taj antifašist, borac za slobodu istarskih Hrvata te prva žrtva fašističkog terora, rodio se 1904. godine u Bermu.

Posjet Višnjanu započeo je predavanjem o posljedicama meteoritskih udara na Zemlju, nakon čega su učenici krenuli prema novoj zvjezdarnici u Tičanu, gdje su pomoću manjeg teleskopa promatrali Sunčeve pjege te erupcije plinova sa Sunčeve površine. Zainteresiranim učenicima pokazana je i unutrašnjost zvjezdarnice i veliki teleskop, a mogli su opipati i metalni meteorit, pronađen zahvaljujući radu višnjanskih astronoma.

Na putu prema Rovinju zaustavili su se u Limskom kanalu na kraćem predahu, poslije kojeg ih je čekala jednosatna vožnja brodom oko rovinjskih otoka. Tijekom brodskog izleta nadlijetali su ih zrakoplovi koji su se uvježbavali za Red Bull Air Race, a tijekom jednog dijela plovidbe bila je vidljiva natjecateljska staza te najveća znamenitost Rovinja – crkva sv. Eufemije, koju su zajedno sa starom gradskom jezgrom razgledali nakon plovidbe turističkim brodom.

Završetkom razgledavanja Rovinja, sedmaši su se uputili natrag u Rijeku, gdje su umorni, ali prepuni pozitivnih dojmova, stigli oko 20 sati.

Fotografije s jednodnevne izvanučioničke nastave možete pogledati u priloženoj fotogaleriji.

objavio: Dinko Benčić   datum: 30. 5. 2015.