70. obljetnica oslobođenja Rijeke - tribina o antifašizmu za učenike osmih razreda

S ciljem obilježavanja 70. obljetnice oslobođenja Rijeke za učenike osmih razreda OŠ "Vladimir Gortan" organizirana je tribina o antifašizmu na kojoj su dobili priliku utvrditi svoja postojeća znanja, ali i saznati nove činjenice o fašizmu i važnosti antifašizma za razvoj suvremenog demokratskog društva.

U četvrtak, 7. svibnja 2015. za učenike osmih razreda naše Škole organizirana je tribina o antifašizmu. U danima kada Rijeka obilježava sedam desetljeća od oslobođenja grada od višegodišnje fašističke vladavine (3. svibnja 1945.), a čitavi se svijet prisjeća 70. obljetnice završetka Drugog svjetskog rata i pobjede nad fašizmom (9. svibnja 1945.), važno je još jednom društvu odaslati opomenu, i pozvati ga na odgovornost za današnjicu kako bi se spriječilo da totalitarnost fašizma i njemu sličnih ideologija nikada više svijetom ne sije sjeme smrti.

Sama tribina sastojala se od tri kraća predavanja. O djelovanju istarskog rodoljuba i antifašista Vladimira Gortana, čije ime naša Škola s ponosom nosi, te pojmu fašizma i uočavanju pojava u društvu koje pogoduju njegovom nastanku i širenju, izlagao je gost-predavač gospodin Nikola Lazić. U prezentaciji u kojoj je povlačio paralele između prošlosti i današnjice, gospodin Lazić je na slikovit i jednostavan način prikazao učenicima kako se neke pojave u društvu, koje su u prvoj polovici 20. stoljeća rezultirale nastankom fašizma, ponavljaju, kroz slične ili jednake oblike, i danas.

(kliknuti na fotografiju za uvećanje)

Predavanje o oslobođenju Rijeke i važnosti toga događaja za današnji grad održao je učitelj povijesti Dinko Benčić, prof. Izlaganje je bilo popraćeno prezentacijom s fotografijama Rijeke snimljenima tijekom borbi za oslobođenje grada, odnosno neposredno nakon oslobođenja, koje jasno pokazuju kakva je žrtva podnesena prije sedam desetljeća, kako bi se postigao suživot i tolerancija današnjice.

(kliknuti na fotografiju za uvećanje)

Na kraju tribine gospodin Lazić je u ime Udruge antifašističkih boraca i antifašista grada Rijeke uručio ravnateljici Ani Biočić, prof. četiri vrijedne knjige antifašističke tematike te DVD s dokumentarnim filmom "Bitka za Rijeku" za našu školsku knjižnicu kao znak zahvale OŠ "Vladimir Gortan" za napore u promicanju antifašizma. Primajući knjige i DVD, ravnateljica je izrazila zahvalnost gospodinu Laziću što se odazvao pozivu naše Škole te nadu u daljnju suradnju na sličnim projektima.

objavio: Dinko Benčić   datum: 8. 5. 2015.