22. ožujka - Svjetski dan voda

Svjetski dan voda obilježava se svake godine 22. ožujka. Na taj se dan diljem svijeta, usmjerava posebna pozornost na probleme vezane za vodu i vodne resurse, s tim da se svake godine obilježava uz drugi moto. Ovogodišnji slogan Svjetskog dana voda glasi "Voda i održivi razvoj".

U sklopu projekta Rijeka zdravi grad, učenici naše škole, ujedno polaznici Male planinarske škole PD "Tuhobić" u nedjelju, 22. ožujka u 11 sati sudjelovali su u ekološkoj akciji bioremedijacije dijela Mrtvog kanala pomoću bio-kugli "EM mud balls". Akcija se provela  u suradnji s tvrtkom "Efektivni mikroorganizmi originalna tehnologija“ Rijeka. U sklopu bioremedijacije, koja podrazumijeva vraćanje zagađenog okoliša u prvobitno stanje, djeca su u Mrtvi kanal ubacila kugle koje sadrže prirodne efektivne mikroorganizme čija je uloga da prirodnim procesima izvrše bioremedijaciju nataloženog mulja i pretvore ga u zdravu hranu za biljni i životinjski svijet. Svaka kugla u mogućnosti je pročistiti jedan metar četvorni površine.

Tom akcijom ukazalo se na mogućnost kako potaknuti mlade da već u najranijoj dobi na zabavan i poučan način daju svoj doprinos u očuvanju vodenih resursa i brige o okolišu.

U ponedjeljak, 23. ožujka učenici su sudjelovali u edukativnim radionicama na kojima su naučili izrađivati bio-kugle. Radionicu je vodio Nedjeljko Jovanović nakon čega je slijedilo predavanja na temu voda i urbanizacije koju je održao Ivan Lesinger.

Ovim događanjima obilježio se Svjetski dana voda, koji se ove godine provodi pod sloganom "Voda i održivi razvoj".

Učenici su tom prilikom otkrili skroviti kutak grada.  U nekadašnjem industrijskom okruženju, na prostorima bivše tvornice "Vulkan",  zasađeno je na stotine biljaka, napravljen je mali urbani gradski vrt sa organskim povrćem, začinski vrt gdje  raste autohtono začinsko bilje, posađeno je na desetke stabala lipa, javora, bora, maslina i različitih voćaka. Sve zajedno čini jedan šareni mikro univerzum života razvijen iz prašine industrijskog nasljeđa na najistočnijem dijelu Rijeke.

Fotografije vezane za aktvnosti uz Svjetski dan voda možete pogledati u priloženoj fotogaleriji.

objavio: Dinko Benčić   datum: 25. 3. 2015.

« Ožujak 2024 »