Naših osam godina

Dana 12. lipnja 2014. godine završnom priredbom učenika osmih razreda oprostili smo se od još jedne generacije Gortanovaca te pritom proglasili učenika generacije. Zaigrani prvašići, tijekom 8 godina školovanja, postali su mladi ljudi kojima unatoč veselju zbog ovog dugo iščekivanog trenutka, preostaje velika i teška životna odluka - odabir srednje škole.

U četvrtak, 12. lipnja s početkom u 18 sati u višenamjenskoj sali naše Škole, održana je oproštajna svečanost učenika osmih razreda - generacije 2013./2014.

Program, kojeg su zajedno sa svojim razrednicama Ivanom Albaneže – Vranić i Andrejom Dragičević osmislili učenici 8.a i 8.b razreda, započeo je prozivkom učenika oba razreda koji su sami sebe opisali kratkim šaljivim rečenicama.

Potom je uslijedilo obraćanje predstavnika razreda svim prisutnima u kojem su iznijeli kratku retrospektivu svojeg osmogodišnjeg školovanja u Osnovnoj školi „Vladimir Gortan“ s prikazom videouratka naslovljenog „Naših osam godina.“ Foto-priča upotpunjena glazbenom pratnjom, prisjetila je osmaše, ali prisutne učitelje i roditelje, na put kojeg su prevalili od primanja zbunjenih, zaigranih i pomalo preplašenih dječaka i djevojčica u prvi razred davne 2006. godine do danas, kada kao gotovo odrasli ljudi napuštaju svoju Školu.

Nakon završetka projekcije, suprotno uvriježenoj tradiciji školskog sustava, u kojoj je uobičajeno da učitelji prozivaju učenike (na njihovu opću radost i veselje), osmaši su prozvali ravnateljicu, pedagoginju i sve svoje učitelje i djelatnike Škole zahvaljujući im na uloženom trudu prigodnim zahvalama i ružama.

Osobito je emotivan bio oproštaj s razrednicama, koje su u znak zahvale što su ih
„trpjele“ posljednje četiri godine, od svojih učenika dobile bukete cvijeća.

Potom se okupljenima obratila ravnateljica škole Ana Biočić. U svom govoru ravnateljica je istaknula:

Kraj osnovnog školovanja stigao je brzo i uskoro će zadnje školsko zvono označiti rastanak od škole u kojoj ste proveli osam godina, a najviše rastanak od prijatelja koje ste stekli i s kojima ste dijelili igru, radost, brigu, tugu, izlete, prve izlaske, simpatije, sitna ogovaranja, svađe i  sve one trenutke koje donosi osnovna škola.

Rastanak s osnovnom školom pomalo je i rastanak od djetinjstva čiji ste veliki dio proveli u ovim prostorima. U vas su svoje iskustvo i ljubav ugradili svi vaši učitelji i vaše razrednice i iskreno želim da dio toga  sa sobom ponesete u novu sredinu.

Kao da je bilo jučer kad sam vas upisivala u 1. razred. Mali i nesigurni prvašići koji su u ovim klupama učili prva slova i brojke sada pred nama stoje  kao ozbiljni, mladi ljudi.

Na kraju našeg druženja želim vam od srca reći i ovo: u životu budite prirodni i jednostavni. Kad nešto ne znate, pitajte, jer mudar čovjek uvijek pita. Poštujte sebe i druge. Ne zaboravite da su vaši roditelji pohranili u vas sve najbolje, stoga, slušajte roditelje. Vjerujte u sebe. Slušajte svoj  razum, ali slušajte i svoje srce.

I na kraju, želim da vam svaki dan  koji dolazi bude satkan od malih radosti, da vam se ostvare sve vaše želje i snovi, da vam budućnost  bude lijepa, da budete uspješni u novim školama.

Naših osam godina (fotogalerija)

Program je nastavljen proglašenjem najboljih među najboljima – učenika generacije školske 2013./2014. godinu.  Titule najboljih učenika razrednih odjela osvojili su Nikola Juran (8.a) i Mario Štefančić (8.b). Temeljem kriterija za odabir učenika generacije to prestižno priznanje dodijeljeno je učeniku 8. b razreda Mariju Štefančiću. Nagrađen je prigodnom plaketom i lijepim darom koji je samo skromna nagrada za njegove rezultate: odličan uspjeh i uzorno vladanje kroz svih osam godina, ali i značajne uspjehe na području fotografskog izričaja, čime je na najbolji mogući način promicao ugled Škole u gradu, županiji i državi.

Nakon što je ravnateljica škole uručila najboljim učenicima pohvale i nagrade, priredba je okončana pjesmom Happy i plesom na kojega su osmaši pozvali sve prisutne učitelje.

Osmaši, želimo vam uspješan upis u željenu srednju školu te bezbrižno i ugodno ljeto!

Fotografije s priredbe možete pogledati u priloženoj fotogaleriji.

objavio: Dinko Benčić   datum: 13. 6. 2014.