LiDraNo 2014. - Državna smotra u Primoštenu

Na našoj web-stranici već smo vas izvještavali o uspjehu naše učenice Marie Kinkele (6. a) koja je svojim literarnim radom izborila sudjelovanje na državnoj razini LiDraNa.

U članku možete pročitati kakvi su utisci naše Marie s Državne smotre u Primoštenu.

Prije svega, sigurno se pitate kako uspjeti, kako nešto osvojiti ili kako uopće pobijediti? Formula za uspjeh je, neovisno o predmetu, uvijek puno truda u kombinaciji s različitim ulaganjem. Da pojasnim: želite li osvojiti tri davna dana u Primoštenu na Državnoj smotri, važno je uložiti vrijeme, trud i sve svoje sposobnosti. A najvažnije, nemojte odustati i opustite se! Iskušajte sreću! Ako je uspjelo meni, sigurno će i vama!

Uspjeh u pisanju možda je teže objasniti, ali postoje tri važna pravila:

1. Ideja

2. Mašta

3. Čitatelj u tekstu treba vidjeti Vas i Vaš stil!

Marie s piscem Enesom Kiševićem,

Ova su me tri pravila dovela do izleta s kojeg sam se vratila ispunjena idejama, savjetima, novim licima i događajima! Zanimljivo je bilo slušati što su govorili poznati pisci iz komisije, a i neki učenički radovi probudili su nove ideje. Svi se možete prijaviti na LiDraNo; ne morate napisati pjesmu ili priču, možete se riječima izraziti na bilo koji način! Od scenskoga nastupa do novinarskih članaka, školskih listova ili radio emisija! U Primoštenu sam upoznala zanimljive, nove učenike raznih uzrasta iz različitih gradova. I postala sam nečija nova prijateljica. Osjećaj je stvarno dobar, biti među dobronamjernim ljudima različitih stilova.

...mentoricom Majom Opačak

Primošten je zaista prekrasan, a pogotovo u dobrom društvu. Šetali smo i obišli cijeli poluotok, išli na otvaranja i kasnili na predstave. Scenski nastupi nisu bili rijetki; mnogi su posegnuli za svjetlima pozornice. Među nama, djecom, takozvani "Mačak" bio je prava zvijezda glumačke večeri. Oponašajući ljubavno mijaukanje  mačaka u mjesecu ljubavi iz humorističnoga teksta Sanje Pilić, zaslužio je sav pljesak i zvižduk publike. LiDraNo svih potiče na pisanje i čitanje. Znam da većina ne voli čitati uobičajene knjige ili da čitanje smatraju dosadnim, no, ipak mnogi posegnu za čarolijom knjiga shvativši da dobar roman može biti bolji od filma. Neki moji prijatelji zadovoljno su prihvatili ideju o čitanju krimića Malcoma Rosea, dok se drugima svidjela Paulina P. i njezin Dnevnik. Bitno je početi! A onda ćete maštati, gledati, slušati, osjećati - PISATI! Budite jednostavni, budite zabavni, budite humoristični - budite što god hoćete, ali budite jedinstveni. Pročitala sam mnogo učeničkih sastavaka s LiDraNa, i svi su mi se svidjeli. U pitanju je originalnost! Naravno, morate znati "baratati" riječima, i opet, jako je važna ideja.

... te u društvu s ostalim LiDraNovcima

Kada smo se vratili, imala sam više lica i savjeta u svojemu sjećanju. Nadam se da te nove, dobre prijatelje iz Primoštena nikada neću zaboraviti, a ni oni mene. Sigurno ćemo se još družiti, i međusobno se posjećivati. Znamo da hoćemo. Ovakvi se događaji ne zaboravljaju, kao ni prijatelji. Pišite, slikajte, svirajte i radite ono što volite. Želim vam puno sreće u nadolazećim natjecanjima, ali morate pokušati. Želim vam i nova prijateljstva, nove savjete i zanimljive događaje! Sjećate se formule za uspjeh? Eh, da

NIKAKO NE ODUSTAJTE!

Pozdrav i... Puno uspjeha!!!

Marie Kinkela 6.a

objavio: Administrator   datum: 1. 4. 2014.