Obilježen Dan MO Vojak - vesela, zelena akcija naše Škole, MO Vojak i Društva arhitekata Rijeka

Naša se Škola u petak i subotu, 29. i 30. rujna 2023. uključila u obilježavanje Dana Mjesnog odbora Vojak.

Naša je Škola u petak i subotu, 29. i 30. rujna 2023. godine, zajedno s Društvom arhitekata Rijeka, bila podrška programu MO Vojak koji je povodom svoga Dana organizirao zanimljive susrete i kreativne radionice sa ciljem boljeg upoznavanja i čvršćeg povezivanja u težnji da život u svom kvartu učini ljepšim i kvalitetnijim.

U petak, 29. rujna Škola je ugostila predstavnike MO Vojak i njihove suradnike  predavače, arhitekta urbanista Bojana Bilića, unuka Josipa Kulfaneka dr. sc. Danka Holjevića i krajobraznu arhitekticu Dobrilu Kraljić.

Bojan Bilić, dipl. ing. arh., održao je predavanje “Kultura javnog prostora” u kojemu je govorio o javnom prostoru naših gradova koji su vidljivo nagriženi primitivizmom, uzrokom dugogodišnjeg srozavanja sviju kriterija, pa tako i onih ponašanja i gradnje u zajedničkom prostoru. Nabrajajući primjere urbanističkog i arhitektonskog trasha ili kiča, koji su nažalost vrlo brojni i u našemu gradu, Bojan Bilić citirao je najveći autoritet urbanizma ovih prostora prof. Antu Marinovića – Uzelca, doktoranda sa Sorbonne koji je istaknuo kako su korijeni i razlozi takvih problema u prostoru duboki i sveobuhvatni, ali se ipak mogu svesti na dva vrlo jednostavna razloga, a  to su opći nedostatak zdravog razuma i dobrog odgoja. S tim u vezi razvila se rasprava o tome može li pojedinac ili grupa pojedinaca dobro promišljenim programima i radom u lokalnoj zajednici učiniti nešto da bi utjecali kako na prostor tako i na ponašanje onih koji taj prostor koriste.

O zelenoj ostavštini Josipa Kulfaneka po kojemu naša zadruga zasluženo nosi ime govorila je Dobrila Kraljić, dipl. ing. agr. Naglasila je potrebu nasljedovanja njegova besprijekorna „zelena rada“ koji se bazirao na poštivanju i korištenju izvornoga pejzaža i samonikloga raslinja. Kako bi se prostor stvarno i dugoročno zazelenio, bitno je dugoročno o njemu promišljati i stvarati ga, odnosno svoj „zeleni rad“ bazirati na dugogodišnjem razvojnom, a ne kratkoročnom estetskom principu.

Kao poseban gost u programu sudjelovao je i unuk Josipa Kulfaneka, dr. sc. Danko Holjević koji je govorio o svom djedu i njegovu rasadniku. Učenice 8.b  razreda Nina Jurjević, Mare Oreb, Marina Dorčić i Ivonna Karminski u razgovoru s njim doznale su mnoge obiteljske zanimljivosti, posebice o češkom podrijetlu Josipa Kulfaneka i bogatstvu njegova rasadnika na kojemu je sagrađena naša Škola.

Njegovanje kulture povezivanja s lokalnom zajednicom jedna je i od bitnih identitetskih točaka naše škole i način da rad naše škole i Učeničke zadruge Josip Kulfanek postane vidljiviji. Tu priliku naša je Zadruga dobila u subotu kada su naši učenici na trgu ispred Brodokomerca izložili svoje radove na zadrugarskom štandu te sudjelovali u vrtlarskoj radionici “Cvjetka i njezina družina: zelena avantura”, koju je vodila urbana vrtlarica Daniela Torijan, likovnoj radionici arhitekture i urbanizma “Zamisli svoj trg”, koju je vodila Ana Orlić, mag. ing. arh. i likovnoj radionici arhitekture i urbanizma za djecu “Izgradi svoj trg” voditeljice Martine Mataija, mag. ing. arh. Likovnu radionicu vodila je naša učiteljica likovne kulture Eda Jozipović, a zadrugare učiteljica biologije Anka Molnar i učitelj razredne nastave Matej Plavček koji je kamerom uspio zabilježiti najljepše trenutke. Fotografije iz fotogalerije i videouradak aktivnosti  privitku svjedoče o sunčanoj i veseloj energiji toga dana.

„SLOBODA DA IZNOVA STVARAMO SEBE I NAŠE GRADOVE, REKAO BIH, JEDNO JE OD NAJDRAGOCJENIJIH, A UJEDNO I NAJZAPOSTAVLJENIJIH LJUDSKIH PRAVA.“ (David Harvey, Pravo na grad)

objavio: Dinko Benčić   datum: 7. 10. 2023.

« Svibanj 2024 »