Osmaši u Dalmaciji (24. - 26. svibnja 2023.)

Učenici 8.a i 8.b razreda u pratnji svojih učiteljica proveli su tri nezaboravna dana u sjevernoj i srednjoj Dalmaciji.

Tijekom trodnevne izvanučioničke nastave naši su osmaši upoznali mnoge dalmatinske gradove. Prvi je na redu bio Nin. Posjetili su poznatu ninsku solanu i poželjeli nešto lijepo uz spomenik Grguru Ninskom. Nakon Nina, razgledali su Zadar. Prošetali su Kalelargom, obišli crkvu sv. Donata, Forum, Narodni trg, katedralu sv. Stošije, uživali u zvuku Morskih orgulja i zanimljivom Pozdravu suncu. Najdojmljiviji dio prvog dana izleta bila je interaktivna radionica u Sokolarskom centru u Dubravi gdje su mnogo naučili o pticama grabljivicama. Uslijedio je smještaj u turističkom naselju Solaris te osvježenje i uživanje u bezbrižnoj igri u bazenima hotela Andrija.

Drugi dan razgledali su znamenitosti Trogira: Marmontov glorijet, Južna i Sjeverna gradska vrata, palaču Ćipiko, tvrđavu Kamerlengo i mnoge druge. Nakon ručka nastavili su vožnju u smjeru Splita. Ondje su najprije posjetili nogometni stadion Poljud, a zatim su upoznali splitske znamenitosti: Jupiterov hram, Srebrna i Zlatna vrata, Narodni trg (Pjacu), Prokurative, katedralu sv. Duje i Dioklecijanovu palaču. Nakon razgledavanja u pratnji vodiča, uživali su na Rivi, najpopularnijoj splitskoj šetnici.

Posljednji dan započeo je razgledavanjem stare šibenske jezgre. Najviše ih se dojmila prelijepa katedrala sv. Jakova, najznačajnije graditeljsko ostvarenje 15. i 16. stoljeća na tlu Hrvatske koja je uvrštena na UNESCO-ov popis kulturnog nasljeđa. Na samom kraju osvježili su ih vožnja brodom u Nacionalnom parku Krka te nezaboravan pogled na najduži slap – Skradinski buk.

Umorni, ali puni dojmova vratili su se u Rijeku u večernjim satima.

Fotografije možete pogledati u priloženoj fotogaleriji.

objavio: Dinko Benčić   datum: 27. 5. 2023.

« Svibanj 2024 »