Dvodnevna izvanučionička nastava učenika 4. razreda

Učenici četvrtih  razreda 8. i 9. svibnja 2023. otputovali su na dvodnevnu izvanučioničku  nastavu u Istru gdje su posjetili  Vodnjan, Pulu i NP Brijune.

Na početku svog putovanja učenici su posjetili Park kažuna, svojevrsni muzej tradicionalne istarske arhitekture na otvorenom koji se smjestio nadomak živopisnog istarskog gradića Vodnjana. Naučili su da je kažun tradicionalno istarsko suhozidno sklonište za ratare i pastire nastalo pomnim slaganjem neobrađenog kamena bez vezivnog materijla.

Učenici su prošetali  kilometar dugom, središnjom vodnjanskom Trgovačkom ulicom,  za koju se smatra  da je najduža ulica u Istri i tako stigli do središnjeg trga na kojem se nalazi  crkva sv.Blaža čija je posebnost svjetski poznata zbirka relikvija i mumija svetaca. Uz crkvu je  najviši zvonik u Istri koji je visok više od šezdeste metara a  izgledom i arhitektonskim elementima podsjeća na zvonik crkve sv. Marka u Veneciji.

Nakon dolaska u Pulu učenici su posjetili OŠ Veli Vrh.

Željno osvježenje i predah učenike je dočekalo u hotelu Pula u kojem su odsjeli. Zanimljivo je da je hotel smješten u Gortanovoj uvali, u blizi mjesta na kom je  istarski antifašist i hrvatski politički djelatnik po kom je naša škola dobila ime strijeljan.

Večer su proveli u igraonici Zemlja zabave gdje su se u izvrsno zabavili.

Idućeg dana u pratnji lokalnog vodiča obišli su povijesne spomenike Pule iz antičkog doba: Amfiteatar (Arenu),  gradska vrata i hramove.

Nakon ručka u Fažani brodićem su se uputili u NP Brijuni. Upoznali su se sa iznimnim bogatsvom kulturno – povijesne i prirodne baštine Velikog Brijuna. Najviše oduševljenja izazvala je vožnja turističkim vlakićem kroz safari park te susret sa najatraktivnijim stanovnicima otočja - slonicom Lankom i papagajem Kokijem.

Umorni ali puni dojmova  učenici su se u večernjim satima vratili u Rijeku.

Fotografije možete pogledati u priloženoj fotogaleriji.

objavio: Dinko Benčić   datum: 14. 5. 2023.

« Svibanj 2024 »