Terenska nastava sedmaša - polaznika izborne nastave talijanskog jezika

Učenici 7. razreda koji pohađaju izbornu nastavu talijanskog jezika otputovali su na jednodnevnu terensku nastavu u Italiju gdje su posjetili grad Trst te dvorce Miramare i Duino.

U petak, 28. travnja 2023. učenici 7.a i 7.b razreda koji pohađaju izbornu nastavu talijanskog jezika u pratnji predmetne učiteljice i njihovih razrednika sudjelovali su na terenskoj nastavi u Italiji.

Nakon dvosatne vožnje iz Rijeke učenici su stigli do Trsta. Sedamdesetih i osamdesetih godina dvadesetog stoljeća taj je grad bio glavno odredište shopping turizma. Iz današnje perspektive i vremena u kojem nam je sve dostupno izgubila se i potreba za odlascima u Trst. Trst je danas prvenstveno lučki grad smješten u Tršćanskom zaljevu na sjeveru Jadrana. Grad dijelom podsjeća na Rijeku, a od ostalih talijanskih gradova se razlikuje što je na njega veliki utjecaj imala austrijska arhitektura, s obzirom da je Trst dugi niz godina bio glavna luka austrijskog dijela Habsburške Monarhije.

Učenici su razgled grada uz stručno vodstvo vodičkinje započeli panoramskom vožnjom obalnim dijelom Trsta tzv. Borgo Teresiano. Taj dio grada nosi ime po habsburškoj vladarici Mariji Tereziji, koja je u 18. stoljeću poticala razvoj Trsta i njegove luke. Iz autobusa su imali priliku vidjeti brojne palače i zgrade s kraja 18. i početka 19. stoljeća, Canal Grande (poput Venecije i Trst ima istoimeni kanal, samo što je on znatno, znatno manji), a uzduž kanala i famozni Ponte Rosso (Crveni most), trg na kojem je nekad bilo nezamislivo ne zastati i kupiti jeftinu robu. Panoramska vožnja završila je kod najstarijeg dijela Trsta - gradske utvrde nastale na temeljima antičkog grada Tergeste. U tom predijelu Trsta nalaze se i ostaci rimskog foruma te katedrala sv. Justa, koje su učenici uz stručno vodstvo vodičkinje imali priliku razgledati. Na putu od katedrale sv. Justa do središta grada, hodajući drevnim i strmim ulicama punima povijesti i lijepih vizura, vidjeli su i odlično očuvane ostatke rimskog kazališta te monumentalnu baroknu crkvu Santa Maria Maggiore. Šetnja gradom završila je na glavnom tršćanskom trgu, poznatom pod nazivom Piazza Unita d'Italia (Trg ujedinjene Italije) kojeg krasi prekrasna fontana nazvana 4 kontinenta.

Nakon Trsta učenici su posjetili dvorac Miramare. Dvorac je izgrađen krajem 1850-ih godina od bijelog kamena po nalogu austrijskog nadvojvode Maksimilijana Habsburškog, strastvenog moreplovca. Ova prelijepa rezidencija na kamenoj litici, projektirana po modelu broda s pogledom na more i sunce, trebala je biti obiteljski dom  nadvojvode i njegove supruge, belgijske princeze Charlotte. No, par nije dugo uživao u ljepotama dvorca. Maksimilijan je postao meksički car i par je morao otputovati u Meksiko gdje je Maksimilijan zarobljen i strijeljan u 34. godini života. Nikada nije vidio kompletno uređenu unutrašnjost dvorca. Carica Charlotta vratila se u Europu te je kratko boravila u dvorcu, budući da je ubrzo doživjela potpuni psihički slom. Nakon tragičnih događaja vezanih uz vlasnike dvorca, stvorena je legenda da je dvorac proklet. Usprkos legendi, učenici su razgledali unutrašnjost dvorca, čije raskošne sobe i namještaj, carski simboli, grbovi i umjetnička djela oslikavaju život tadašnjeg bečkog dvora, kao i perivoj koji ga okružuje.

Blizu dvorca iz bajke smjestila se sljedeća destinacija terenske nastave, gradić Duino, poznat po dva dvorca. Stariji dvorac iz 11. stoljeća je u ruševinama dok je noviji iz 16. stoljeća u odličnom stanju. Dvorac je stoljećima vlasništvo talijansko-njemačke plemićke obitelji Della Torre e Tasso/Thurn und Taxis. Izgrađen je u 16. stoljeću na temeljima rimske utvrde, a od 2003. godine je otvoren za javnost. U njemu je početkom 20. stoljeća boravio austrijski pjesnik Rainer Maria Rilke i napisao neka od svojih značajnih djela.

Prilikom razgledavanja svih lokacija učenici su imali priliku komunicirati na talijanskom jeziku, bilo kroz kupovinu suvenira, naručivanja sladoleda, a oni hrabriji pokušavali su komunicirati s brojnim učenicima talijanskih škola koje su susretali na posjećenim lokacijama.

Puni pozitivnih dojmova, novih znanja i informacija učenici su se u kasnim popodnevnim satima vratili u Rijeku.

Fotografije s terenske nastave možete pogledati u priloženoj fotogaleriji.

objavio: Dinko Benčić   datum: 28. 4. 2023.

« Svibanj 2024 »