Gortanovci nagrađeni na natječaju SABA PGŽ "Domovina se brani ljepotom"

Na literarnom natječaju Saveza antifašističkih boraca i antifašista Primorsko-goranske županije (SABA PGŽ) "Domovina se brani ljepotom" nagrađeni su radovi dvaju učenika naše Škole te su za svoj uspjeh nagrađeni izletom u Lukovdol, Matić poljanu te Park-šumu Golubinjak.

(kliknuti na fotografije za uvećanje)

U četvrtak, 30. ožujka 2023. učenici 8.b razreda, Jan Božić i Daniel Bartol Papeš, sudjelovali su na izletu kojeg je Savez antifašističkih boraca i antifašista Primorsko-goranske županije (SABA PGŽ) organizirao za nagrađene učenike-sudionike literarnog natječaja "Domovina se brani ljepotom."

Naša dva osmaša posjetila su slikovito goransko mjesto Lukovdol, gdje su obišli rodnu kuću Ivana Gorana Kovačića, njegovo posljednje počivalište te poslušali predavanja o povijesnoj i književnoj ulozi tog velikog hrvatskog književnika, koji je kao partizanski borac nastradao u okolici Foče u Bosni i Hercegovini, gdje su ga ubili četnici.

Nakon Lukovdola, put ih vodio do Matić poljane. To spomen-područje uređeno je u čast 26 boraca Druge brigade Trinaeste primorsko-goranske divizije NOVJ, koji su se zbog ekstremno niskih temperatura smrznuli tokom marša u noći s 19. na 20. veljače 1944. godine. Na maglom ovijenoj Matić poljani imali su priliku poslušati predavanje o tom povijesnom događaju. Također, sudjelovali su i u polaganju cvijeća na spomenik stradalima.

Posljednja stanica nagradnog izleta bila je Park-šuma Golubinjak, gdje je za učenike i njihove mentore organiziran ručak i svečana podjela priznanja. Prosudbena komisija natječaja SABA PGŽ pohvalila je sve nagrađene učenike te im uručila njihova priznanja i poklon knjige.

Nakon podjele priznanja, uslijedio je povratak u Rijeku, a naši Jan i Daniel Bartol vratili su se kući bogatiji za lijepo iskustvo i vrijednu nagradu.

Čestitamo na uspjehu!

Više o izletu možete pročitati na mrežnim stranicama Novog lista (poveznica).

objavio: Dinko Benčić   datum: 30. 3. 2023.

« Svibanj 2024 »