U OŠ "Vladimir Gortan" obilježen Svjetski dan sindroma Down

Službeni prvi dan proljeća, 21. ožujka, obilježava se i kao Svjetski dan sindroma Down. Taj datum (21/3) predstavlja tri kopije kromosoma 21, koji je jedinstven za osobe s Downovim sindromom. Usvajanjem odluke 10. studenoga 2011., Ujedinjeni narodi su prihvatili predloženu rezoluciju, te time iskazali podršku zaštiti prava osoba s Down sindromom u cijelom svijetu, a posebice u zemljama u razvoju.

Simbol Dana sindroma Down su šarene čarape. Cilj je da svi pričaju o Svjetskom Down sindrom danu, a to možemo učiniti tako da nosimo vedro obojene različite čarape ili čak tri čarape za tri kromosoma. Cilj je jednostavan: ako vas ljudi pitaju zašto nosite različite čarape, recite svima da na bar jedan način želite stvoriti jedinstveni globalni glas za zalaganje prava, inkluziju i dobrobit osoba sa sindromom Down.

Na prvi dan proljeća, 21. ožujka, obilježavamo Međunarodni dan Down sindroma. Svi smo različiti i takvi se moramo međusobno prihvaćati. Najbolji je primjer prihvaćanja i tolerancije u 4.c razredu kojeg pohađa učenik s Down sindromom. Učenici mu pomažu, podržavaju ga, igraju se zajedno, ali i puno uče.

Uvod u samo obilježavanje bio je jučer kada smo se razgovorom pripremali za ovaj dan. Ponovili smo što obilježavamo, u čemu je sama važnost, a isto tako podsjetili smo se kako se na današnji dan oblači žuta boja i različite, šarene čarape.

Ujutro smo, odjeveni u žuto s različitim čarapama, krenuli s proljetnim poligonom, a zatim nastavili s tehnikom origamija, izrađivali smo žute cvjetove kojima smo ukrašavali školski pano.

Cijeli je dan proveden u smijehu, toleranciji, razgovoru, igri i druženju.

I ne zaboravite… ODJENITE ŽUTO I STAVITE RAZLIČITE ČARAPE! smiley

Fotografije obilježavanja Svjetski dan sindroma Down u 4. c razredu možete pogledati u fotogaleriji.

objavio: Dinko Benčić   datum: 21. 3. 2014.

« Ožujak 2024 »