Obilježavanje Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta u suradnji s Memorijalnim centrom "Lipa pamti"

I ove godine učenici 8. razreda naše Škole obilježili su u suradnji s Memorijalnim centrom "Lipa pamti" Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta i sprječavanja zločina protiv čovječnosti.

"Odjednom k meni miris paljevine,
vjetar donese s garišta mog sela;
miris iz kog se sve sjećanje vine:
sve svadbe, berbe, kola i sijela,
svi pogrebi, naricaljke, opijela;
sve što je život sij'o i smrt žela."

Ivan Goran Kovačić, Jama

Drvo lipe, drevni je simbol slavenskih naroda. Naši davni preci smatrali su da njena krošnja čuva čovjeka od zla te da joj ni munje ni vatra ne mogu naštetiti.

Mjesto Lipa, koje se smjestilo u zaleđu Rijeke, tik uz granicu sa Slovenijom, kao da crpi svoju snagu iz imena koje dijeli sa stablom – zlo i vatra nisu je uništile. No, pamti 30. travnja 1944. godine, pamti jedno zlokobno nedjeljno popodne krajem Drugog svjetskog rata, kada su se u vatri ugasili životi 269 stanovnika Lipe. Toga dana na osobito okrutan način nacistički zločinci pogubili su sve Lipljane koji su se zatekli u svojim domovima. Među njima bilo je 96 djece, a Bosiljka Iskra, najmlađa žrtva, imala je samo 7 mjeseci. Većina stradalih život je izgubila u kući na ulazu u mjestu. Nacisti su, glumeći da odvode Lipljane u logor, zatvorili svoje žrtve u tzv. Kvartirkinoj kući, te ih žive zapalili. Uništenje je bilo potpuno. Spaljeno je i razoreno svih 87 stambenih i 85 gospodarskih objekata u Lipi, a sva materijalna blaga i stoka bili su zaplijenjeni. Samo je šestoro stanovnika velikom srećom uspjelo toga dana preživjeti masakr.

Kako bi se osvijestilo naše mlađe generacije o važnosti mira, tolerancije i nenasilja, učenici osmih razreda naše Škole u pratnji svojih učitelja posjetili su u petak, 27. siječnja 2023. godine, na Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta i sprječavanja zločina protiv čovječnosti, Lipu i Memorijalni centar "Lipa pamti" - muzej posvećen stradanju toga mjesta. Učenici su najprije pogledali dokumentarni film o stradanju Lipe u kojemu su prikazana svjedočanstva rijetkih preživjelih stanovnika koji su imali sreću da se toga dana nisu nalazili u selu. Uz stručno vodstvo i zanimljiva tumačenja kustosica muzeja učenici 8.a i 8.b razreda imali su priliku razgledati stalni postav Memorijalnog centra s memorijalnom sobom u kojoj su na stiliziranim kućnim brojevima - simbolima domova stradalih obitelji, popisana imena i godine rođenja svih ubijenih. Upoznali su se i sa zbirkom starih alata koje su nekad Lipljani koristili u poljoprivrednim radovima. Prošetali su se Lipom te posjetili ostatke kuće u kojoj je većina mještana bila pogubljena. Na tom mjestu danas se nalazi spomen kosturnica.

Nakon što su se upoznali sa stradanjem Lipe, za učenike je organizirana tematska radionica učenja prošlosti kroz uživljavanje na kojoj su morali osmisliti svjedočanstvo osoba koje su bili uključeni u tragične događaje iz travnja 1944. godine. Iako zadatak nije bio lagan, naši učenici bili su vrlo uspješni u sastavljanju uradaka te su zaslužili velike pohvale kustosica muzeja koje su se pritom zahvalile na posjeti i suradnji.

O događanju možete pročitati više na facebook stranicama Memorijalnog centra "Lipa pamti."

objavio: Dinko Benčić   datum: 27. 1. 2023.

« Svibanj 2024 »