Učenička zadruga „Josip Kulfanek“ OŠ „Vladimir Gortan“ Rijeka

Eko-škola „Vladimir Gortan“ Rijeka odgaja i obrazuje djecu za suživot s prirodom i potiče njihovu aktivnu ulogu u očuvanju bioraznolikosti. Okoliš škole velik je i zasađen brojnim mediteranskim grmovima i stablašicama.

Istraživanjem prošlosti naše škole došli smo do brojnih zanimljivih podataka. Ono za što smo se čvrsto vezali, a ogleda se i u imenu naše Zadruge osnovane 2019. godine, rad je velikog „zelenog“ vizionara, sušačko-riječke legende pejzažnog vrtlarstva Josipa Kulfaneka. Činjenica da je baš naša škola izgrađena na prostoru njegova nekadašnjeg rasadnika na neki je način odredila smjer djelovanja naše Zadruge kojoj bi moto mogao biti poznati Lorcin stih „Zeleno, što volim zeleno…“.

Djelujući u okviru tri skupine  ̶  cvjećari, modelari i informatičari  ̶  zadrugari sade sadnice, brinu o biljkama, modeliraju, stvaraju rukama i svojim aktivnom djelovanjem izravno utječu na izgled okoliša kojeg kontinuirano oplemenjuju. Uzgojem sadnica cvijeća obogaćuju svoje spoznaje o prirodnoj raznolikosti i stječu pozitivan odnos prema prirodi, kao što i uporabom otpada i recikliranih materijala uče živjeti u suglasju s njom. Zadruga je naišla na dobar odaziv kako učenika tako i roditelja, ali i cjelokupnog lokalnog stanovništva koje cijeni „zelena“ nastojanja Zadruge i potiče ih redovitim pohađanjem njihovih prodajnih izložbi.

Tako se, na neki način, zadrugari naše škole svojim radom i ulaskom u lokalnu zajednicu odužuju Josipu Kulfaneku, dok ih on mirno gleda sa školske fasade. Njegova ostavština trebala bi biti putokaz za bolje ne samo učenicima naše škole, već i svakom koji svakodnevno prolazi trsatskim parkovima i ljeti se skriva pod hladovitim drvoredima…

objavio: Lorena Jerbić   datum: 23. 11. 2022.

« Svibanj 2024 »