Održana radionica iz programa "Prevencija i alternativa 1"

Program PU primorsko-goranske "Prevencija i alternativa 1" usmjeren je na važnost ranog uočavanja i rješavanja problema, s naglaskom na prevenciju zlouporabe droga, nasilja među mladima, vandalizma i drugih oblika rizičnog ponašanja.

Dana 11. veljače 2020. u Osnovnoj školi "Vladimir Gortan" za učenike petih razreda održana je interaktivna radionica iz programa "Prevencija i alternativa 1." U prvoj temi radionice "Pravodobno rješavanje problema“ učenicima je zorno prezentirano rješavanje problema. Mali problem predstavljala je mala kutija, srednji problem srednja kutija itd. Cilj je bio pokazati učenicima kako se problem lakše rješava dok je manji u odnosu na problem koji zbog neaktivnosti postane prevelik za rješavanje.

Policijski službenici su učenicima također govorili o pojmu prevencije, ovisnosti o alkoholu, drogi, cigaretama, vandalizmu i noćnim izlascima mlađih od 16 godina. Nakon toga održana je druga tema radionice, "Kviz znanja - značaj prevencije kriminaliteta." U grupama po četiri učenika, petaši  su rješavali kviz s 27 pitanja o prethodno navedenim pojmovima i sadržajima. Na kraju, svi zajedno provjerili su točnost svojih odgovora. Učenici petog  razreda vrlo aktivno su sudjelovali u radionici te predlagali svoje načine rješavanja problema.

Podsjećamo, preventivni program "Zajedno više možemo“, čiji je sastavni dio bila ova radionica, provodi se četiri  godine u svim riječkim osnovnim školama u suradnji Policijske uprave primorsko-goranske i Grada Rijeke. Realizacija ovog programa trebala bi doprinijeti ukupnoj primarnoj prevenciji zlouporabe opojnih droga i  drugih sredstava ovisnosti, vandalizma, vršnjačkog nasilja te svih oblika rizičnog ponašanja.

objavio: Administrator   datum: 14. 2. 2020.