Projektni dan - Radionica "Frankopanska baština na Kvarneru - kašteli Kraljevica i Nova Kraljevica"

Šesti razredi naše Škole u svojoj radionici uputili se na terensku nastavu u Kraljevicu gdje su posjetili Posjetiteljski centar "Putovima Frankopana" i kaštele Kraljevica i Nova Kraljevica.

Knezovi Frankopani bili su stara hrvatska plemićka obitelji, izvorno knezovi Krčki. Uz knezove Zrinske, s kojima ih vežu i brojne rodbinske veze, spadaju među najznačajnije i najpoznatije hrvatske velikaške rodove koji su od razvijenog srednjeg vijeka do ranog novog vijeka, bili vrlo usko povezani s poviješću, prošlošću i sudbinom Sjevernog hrvatskog primorja i Gorskog kotara, ali i čitavog hrvatskoga naroda i Hrvatske.

Kako bi što bolje upoznali frankopansku baštinu našeg kraja, za učenike šestih razreda uz pomoć Posjetiteljskog centra "Putovima Frankopana" osmišljena je radionica - terenska nastava u Kraljevici. Uz stručno vodstvo Jelene Mateševac, voditeljice Centra, šestaši su imali priliku razgledati kaštel Nova Kraljevica i izložbu "Koracima kneževa”, opustiti se i uživati u dvorištu kaštela i prošetati se do starog grada - kaštela Kraljevice. Nakon završetka obilaska, u prirodi uz dvorac održan je tematski kviz "F kao Frankopan" u kojem su se natjecala po dva učenika, predstavnika 6.a, 6.b i 6.c razreda. Ekipe Štitonoša (6.a), Vitezova (6.b) i Glagoljaša (6.c) iskazale su odlično znanje. Pisanje kviza pratilo je i navijanje učenika koji su na taj način htjeli podržati svoje predstavnike. U vrlo napetom troboju pobijedili su Glagoljaši.

Radionica je završila posjetom Oštru gdje su učenici prije povratka u Rijeku uživali u sladoledu i prekrasnom sunčanom danu uz more.

Zahvaljujemo se voditeljici Jeleni Mateševac i Posjetiteljskom centru Kraljevica Kulturne rute Putovima Frankopana na gostoprimstvu i suradnji.

Opširnije o posjeti naših učenika možete pročitati i na facebook stranici (link) Kulturne rute Putovima Frankopana.

Fotografije možete pogledati u priloženoj fotogaleriji

objavio: Dinko Benčić   datum: 28. 4. 2018.