Jednodnevni izlet petih razreda na otok Krk

Peti razredi naše Škole na svojoj jednodnevnoj izvanučioničkoj nastavi posjetili su otok Krk. Što su sve pritom vidjeli i naučili, možete pročitati u članku.

Dana 25. svibnja 2016. učenici 5.a i 5.b razreda OŠ "Vladimir Gortan"  su sa svojim razrednicima Ljiljanom Jurman i Venelinom Mehićem te pratnjama Ivanom Albaneže Vranić i Aldenom Halilović bili na jednodnevnom izletu na otoku Krku.

Izlet je organizirala Putnička agencija Stella tours iz Rijeke.

Posjetili su Zračnu luku Rijeka i obišli je uz stručno vodstvo. Vidjeli su slijetanje i polijetanje zrakoplova i naučili dodatne pojedinosti uz promet.

U Omišlju su vidjeli Perivoj sv. Mikule, frankopanski kaštel, crkvu Uznesenja Marijina, kapelicu sv. Jelene i sv. Antona, vodotoranj te prekrasan pogled s vidikovca na Kvarnerski zaljev i rivu pape Ivana Pavla Drugog. Prisjetili su se važnosti pismenosti i glagoljaštva (podrijetlom iz Omišlja je najstariji sačuvani glagoljski misal iz 1371. te brevijar Vida Omišljanina iz 1396. ).

U špilji Biserujki uz stručno vodstvo saznali su što su kalcitne sige, stalaktiti, po čemu je špilja dobila ime te koje sve životinje u njoj žive.

Na najvažnijem mjestu hrvatske nacionalne povijesti i kulture - Jurandvoru, poslušali su uz stručno vodstvo u crkvici sv.Lucije izvorni tekst i prijevod Bašćanske ploče te još mnogo podataka o ploči.

Na kraju putovanja u gradu Krku obišli su Frankopanski kaštel, krčku katedralu i Akvarij - Terarij.

Izlet je vrlo lijepo protekao i učenici su bili zadovoljni. Fotografije možete pogledati u priloženoj fotogaleriji.

objavio: Dinko Benčić   datum: 31. 5. 2016.