Vjeronaučna grupa naše škole posjetila Varaždin i Trakošćan

U subotu 24. svibnja 2014. godine, vjeronaučna grupa naše škole bila je na terenskoj nastavi u Varaždinu i Trakošćanu. Kako su se proveli možete pročitati u članku.

Vjeronaučna grupa naše škole koju čine učenici drugih, četvrtih i šestih razreda bila je na terenskoj nastavu u Varaždinu i Trakošćanu u subotu 24. svibnja 2014. godine s ciljem upoznavanja sakralne i kulturne baštine naše domovine u pratnji vjeroučiteljice Borke Alfreider Šavle.

Što smo naučili o Varaždinu i Trakošćanu?

Varaždin, grad baroka, glazbe i cvijeća, od davnina je poznat po tornjevima svojih crkava, a od 1997. godine je i biskupski grad. Stari hrvatski slobodni i kraljevski grad, koji je stoljećima glasio kao gospodarsko, kulturno i političko središte sjeverozapadne Hrvatske, postao je tako sjedište Varaždinske biskupije. U njemu su se nekad održavale sjednice Hrvatskog sabora i ustoličavali banovi, a u razdoblju od 1767. do 1776. g. bio je i sjedište Kraljevskoga namjesničkog vijeća, dakle glavni grad Hrvatske. No, Varaždin je već u rano doba svoje povijesti postao i značajnim vjerskim središtem. Redovnici ivanovci podigli su crkvu sv. Ivana Krstitelja i svoj samostan, koji su po njihovom odlasku preuzeli oci franjevci. U Varaždin su prije 300 godina došli također oci kapucini i sestre uršulinke. U samom središtu grada nalazi se katedrala, koju su gradili isusovci, a ujedno je i mjesto mnogih duhovnih i kulturnih susreta i zbivanja.

Trakošćan

Manja utvrda s kraja 13. stoljeća nastala zbog fortifikacijskih potreba te kontrole granice i važnijih putova tog područja

Smatra se kako je u dalekoj prošlosti burg na stjenovitom brežuljku djelovao zadivljujuće kao zmaj te mu je ime nastalo od drako (što se povezuje s riječju Drache - zmaj) te stayn (kamen).

U prvim stoljećima postojanja Trakošćana izmjenjivali su se često vlasnici, da bi zatim bio u neprekidnom posjedu skoro 400 godina hrvatske plemićke obitelji Drašković.

Danas je dvorac kulturno dobro, zaštićena povijesna cjelina koja se sastoji od dvorca, građevina uz dvorac, perivoja i park šume s jezerom. Zanimljivo je kako perivoj koji je oblikovan prije 150 godina unatoč manjim promjenama zadržao izvorni izgled i dobro je očuvan.

Danas je dvorac je vlasništvu Republike Hrvatske

Zanimljivosti...

• dvorac Trakošćan bio je prvi elektrificirani objekt tog dijela Hrvatske
  • u glazbenom salonu izložen je vrijedan klavir iz prve polovice 19. stoljeća na kojem se može muzicirati
  • prezentirane prostorije u dvorcu obuhvaćaju gotovo 1200m2

S izleta smo se vratili zadovoljni i puni dojmova. Fotografije možete pogledati u priloženoj fotogaleriji.

objavio: Dinko Benčić   datum: 26. 5. 2014.

« Ožujak 2024 »