Tri nezaboravna dana u Dalmaciji

Osmaši su se puni dojmova vratili s trodnevne izvanučioničke nastave u Dalmaciji (14. - 16. 9. 2017.)...

Kao i svaka generacija osmaša, i mi smo mjesecima željno iščekivali svoj odlazak na ekskurziju. Zato smo se u četvrtak, 14. rujna 2017. godine, ozarenih lica ukrcali u autobus i započeli svoju pustolovinu. Nestrpljivo smo ostavili tmurno riječko nebo za sobom te smo, vozeći se kroz Liku u ozračju prepunom smijeha, zabave i pjesme, jedva čekali stići ka našem prvom odredištu, Zadru. Ondje smo upoznali znamenitosti grada od kojih su nas se najviše dojmili Pozdrav Suncu, Morske orgulje, crkva sv. Donata, katedrala sv. Stošije i rimski forum. Iako nas je čaroban zvuk morskih orgulja mamio da ondje provedemo ostatak dana, svoj put smo morali nastaviti u pravcu Šibenika. Nismo požalili. Katedrala sv. Jakova ostavila nas je bez daha svojim veličanstvenim pročeljem. Nešto prije 19 sati krenuli smo prema odredištu koje nas je najviše zanimalo – hotelu "Andriji." Čim smo na ulasku u hotel ugledali nasmiješenu crvenu hobotnicu, znali smo da nas ovdje čeka izvrsna zabava. Poslije večere koju ćemo svi pamtiti po bogatom švedskom stolu, uredili smo se najbolje što smo znali i krenuli u disko. Nakon početne sramežljivosti, svi smo se ubrzo opustili, zajedno zaplesali te zabavu nastavili do kasno u noć kada smo se međusobno posjećivali u sobama.

Umorni od neprospavane noći, sljedeće smo jutro proveli opuštajući se u bazenima obližnjeg wellness centra. U prostranim bazenima s toplom morskom vodom skupili smo snage za razgledavanje Trogira. Ondje nas je najviše oduševila tvrđava Kamerlengo ispred koje smo se fotografirali, a veliko veselje svih prisutnih izazvao je lokalni gitarist koji je samo za nas pjevao o nama najmilijem gradu, Rijeci. U suncem okupani Split stigli smo oko 17 sati. Iako umorni, nismo mogli odoljeti šetnji splitskom rivom kao ni veličanstvenoj Dioklecijanovoj palači u čijim smo drevnim zidinama pronašli osvježenje i zaklon od sunca.

Posljednji dan izleta započeo je posjetom Sokolarskom centru Dubrava. Ovo je mnogima bio najdraži dio izleta, najviše zbog izvrsnog predavača koji nas je na jednostavan, poučan i izuzetno zabavan način  upoznao sa sovama, sokolima i drugim pticama. Najhrabriji među nama odvažili su se i na hranjenje ptica te im dopustili da se odmore na njihovim glavama. Naše zadnje odredište bio je Nacionalni park Krka. Puno smo hodali, no isplatilo se. Pogled na Skradinski buk i ostale slapove oduzima dah. Krka je predivna! Nakon obilaska slapova, brodićem smo otišli na otočić Visovac u čijem smo muzeju vidjeli najmanju knjigu na svijetu i vrijedan primjerak "Judite" Marka Marulića.

Povratak u zavičaj nas je rastužio jer smo shvatili da je našem putovanju došao kraj, no svi ćemo ga dugo nositi u srcima kao uspomenu koje ćemo se rado sjećati.

Napisale: Ana Modrčin i Laura Stoševski, 8.a

Fotografije možete pogledati u priloženoj fotogaleriji.

objavio: Dinko Benčić   datum: 21. 9. 2017.

« Ožujak 2024 »