18. studenoga - Dan sjećanja na žrtvu Vukovara

Temeljem odluke Hrvatskog sabora svakog 18. studenoga obilježavamo Dan sjećanja na žrtvu Vukovara. I ove godine prisjećamo se svih poginulih i nestalih u obrani Vukovara i Republike Hrvatske, onih čijom je žrtvom prije 25 godina obranjena neovisnost i cjelovitost naše domovine.

Da nema obljetnica, mnogo toga bismo zaboravili. One su podsjetnik na događaje iz prošlosti, one nas podučavaju i opominju.

Prije dvadeset i pet godina, 18. studenoga 1991. nakon 87 dana opsade, tijekom kojih je Vukovar gotovo u potpunosti razoren, hrvatski branitelji položili su oružje, nakon čega je uslijedio "krvavi pir" neprijateljskih jedinica nad zarobljenicima i civilima na Ovčari i drugim mjestima masovnih zločina.

Ove godine, na 25. godišnjicu okupacije Vukovara, spominjemo se tragedije cijeloga jednoga grada koji je svoju patnju i herojsku obranu utkao u hrvatsku slobodu i neovisnost. Poštujući Vukovar, poštujemo i njegovu žrtvu i heroje, kao i sve žrtve i heroje Domovinskog rata diljem Lijepe Naše.

U sklopu obilježavanja ove važne obljetnice, za učenike osmih razreda naše Škole organizirano je predavanje o Domovinskom ratu koje je osmašima održao gospodin Sergio Rabar, umirovljeni general i prvi zapovjednik 111. brigade Hrvatske vojske. Ta je brigada svojim sastavom, svojim ljudstvom, obuhvaćala područje grada Rijeke, Gorskog kotara, Hrvatskog primorja s otocima i Istre.

U zanimljivom i nadahnutom predavanju general Rabar je prisutnim učenicima i učiteljima ukratko iznio uzroke izbijanja Domovinskog rata i kako je organizirana obrana Hrvatske tih presudnih dana prije 25 godina. Osvrnuo se i na događaje u Vukovaru i istaknuo koliko je braniteljima diljem Hrvatske značila herojska obrana grada na Dunavu, dajući im poticaj i snagu u teškim trenucima tijekom studenoga 1991. godine. Učenike je upoznao i s doprinosom Riječana obrani domovine, osobito na bojištu u Lici gdje je pod njegovim zapovjedništvom djelovala 111. brigada.

Na kraju predavanja general se zahvalio prisutnima na pozornosti i izrazio nadu da je uspio ispuniti očekivanja učenika i učitelja, što su prisutni popratili aplauzom. Ovim putem još jednom se zahvaljujemo gospodinu Rabaru što je svojim predavanjem učenicima približio važne događaje iz Domovinskog rata i uveličao obilježavanje 25. obljetnice herojske obrane Vukovara u našoj Školi.

Fotografije s predavanja možete pogledati u priloženoj fotogaleriji.

objavio: Administrator   datum: 18. 11. 2016.