Višednevna izvanučionička nastava učenika osmih razreda

Osmi razredi naše Škole na svojoj trodnevnoj ekskurziji - višednevnoj izvanučioničkoj nastavi boravili su u sjevernoj Dalmaciji i Lici.  Što su sve vidjeli opširnije možete pročitati u članku.

Učenici 8.a, 8.b i 8.c razreda u pratnji učitelja učestvovali su od 23. do 25. svibnja 2016. godine u višednevnoj izvanučioničkoj nastavi (VIN) na području Sjeverne Dalmacije i Like, a u organizaciji turističke agencije Via travel agency iz Rijeke.

Tijekom prvog dana VIN (ponedjeljak) posjetili smo Solanu Nin, jedinu hrvatsku solanu sa certifikatom eko-proizvođača soli, gdje se sol proizvodi drevnim, još od antike poznatim metodama. Nakon Nina učenici su obišli središte grada Zadra te razgledali brojne znamenitosti tog dalmatinskog grada (Pozdrav Suncu, Kalelarga, Forum, sv. Stošija, Narodni trg s Gradskom ložom i stražom te  Gradskom vijećnicom). Sljedeće odredište VIN bio je Park prirode Vransko jezero, najveći ornitološki rezervat u Hrvatskoj. U ranim večernjim satima doputovali su do Hotelijersko-turističkog naselja Solaris, gdje su u Hotelu Andrija imali organizirana dva noćenja, s doručkom i večerom te zabavnim sadržajima (disco-večer, mogućnost kupanja u otvorenom bazenu).

Drugi dan VIN (utorak) započeo je obilaskom grada Šibenika te njegove najpoznatije građevine, katedrale sv. Jakova. Sljedeće odredište bio je Sokolarski centar u Dubravi, gdje je učenicima na zanimljiv i duhovit način objašnjena važnost očuvanja ptica grabežljivica. Nakon toga, u Etnolandu Pakovo Selo za učenike je organiziran ručak, poslije kojeg je uslijedio povratak u Solaris. Planirani posjet Nacionalnom parku Krka odgođen je za sutradan zbog olujnog nevremena koje je poremetilo program VIN tijekom drugog dana. Budući da su učenici imali planirano kupanje u otvorenom bazenu, koji zbog vremenskih prilika nije bio otvoren, uz veliku pomoć vodičkinje, djelatnici HTN Solaris omogućili su učenicima kupanje u zatvorenom bazenu. Nakon večere, u kasnijim večernjim satima učenici su imali organiziranu zabavu na terasi restorana i bara hotela Andrija.

Treći dan VIN (srijeda) obuhvatio je posjet Nacionalnom parku Krka, gdje su učenici mogli razgledati poznate slapove Krke, kao i radionice autohtonih zanata šibenskog zaleđa. U povratku kući, nakon ručka u Gospiću, razgledali smo stalni postav Memorijalnog centra Nikola Tesla u Smiljanu, poslije kojega smo se u uputili prema Rijeci. Učenici su se s VIN vratili kući oko 20 sati.

objavio: Dinko Benčić   datum: 31. 5. 2016.