21. ožujka - Dan sindroma Down

Svakog 21. ožujka, obilježavamo Svjetski dan sindroma Down. Taj datum nije slučajno odabran. On predstavlja tri kopije 21. kromosoma, što je jedinstveno za osobe s Downovim sindromom.

Simbol Dana sindroma Down su vedro obojene različite čarape. Njihovim simboličkim nošenjem, želi se postići jednostavan cilj: ako vas ljudi pitaju zašto nosite različite čarape, recite svima da na bar jedan način želite stvoriti jedinstveni globalni glas za zalaganje prava, inkluziju i dobrobit osoba sa sindromom Down.

(kliknuti na fotografiju za uvećanje)

Na prvi dan proljeća, 21. ožujka, obilježavamo Međunarodni dan Down sindroma. Kako je taj dan ove godine padao u subotu, u našoj Školi obilježili smo ga tijekom radnog tjedna koji mu je prethodio.

U tome se ponajviše istaknuo 5. c razred kojega pohađa učenik s Down sindromom Vid Gržalja. Na satu razrednog odjela, Vid i njegovi razredni prijatelji, uz pomoć razrednice te Vidove asistentice, izradili su plakat Jedinstveni u različitosti, pravi ukras vidljiv svim posjetiteljima naše Škole. On nas poučava toleranciji i daje nam primjer kako prihvaćanjem naših različitosti, mana i vrlina, prihvaćamo to da smo svi mi - LJUDI.

Svjetski dan sindroma Down obilježili su i učenici 1.a. Oni su za svog prijatelja Vida izradili sunca, jer se djecu sa sindromom Down još naziva i djecom Sunca.

Ovim putem Vam prenosimo i vijest sa web stranice Medicinske škole u Rijeci, o programu "Proljeće šarenih čarapa" u sklopu koga je bio organiziran susret njihovih učenika s Vidom i njegovim razrednim prijateljima (link).

objavio: Dinko Benčić   datum: 24. 3. 2015.