Umjetnost murala na fasadi naše škole

Dugoočekivani i epidemiološkim mjerama često odgađan projekt Škole za primijenjenu umjetnost u Rijeci „Oslikavanja OŠ Vladimir Gortan“ rezultirao je izradom prekrasnoga murala na fasadi škole. Riječ je o muralu koji slavi lik i djelo Josipa Kulfaneka po kojemu se zove i naša učenička zadruga. Dogovor o suradnji dviju škola započeo je još 2020. godine kada su akcijom Zeleni Sušak – Hommage Josipu Kulfaneku, provedenom uz potporu sudioničkog programa Zeleni val Rijeke 2020 – Europske prijestolnice kulture, u dvorištu naše škole posađena stabla ukrasnih šljiva, jabuka, lovora, planike, čempresa, hrasta medunca i puno ukrasnih grmova. Potrebno je istaknuti da je prostor Osnovne škole „Vladimir Gortan“ bio odabran za provedbu ovoga projekta upravo zato što se na njezinu mjestu do 1967. godine nalazio veliki Kulfanekov rasadnik.

Zeleni Sušak – Hommage Josipu Kulfaneku iznikao je iz projekta „U susret stogodišnjici Sušaka“ koji je pokrenula Škola za primijenjenu umjetnost u Rijeci. Likovnim jezikom obrađivane su tada mnoge sušačke teme, a na jednoj od zajedničkih izložbi u Hrvatskoj čitaonici Trsat sudjelovali su i naši učenici predvođeni profesoricom likovne kulture Tamarom Baričević.  Nagradu, grm planike, dobio je učenik Lukas Pranjić za svoju likovnu interpretaciju školskoga prostora. Od mnogobrojnih sušačkih tema prezentiranih na izložbama najviše je interesa pobudio rad Josipa Kulfaneka, legende sušačko-riječkog pejzažnog vrtlarstva, čovjeka o kojemu se nedovoljno zna a koji je ozelenio najveći dio Sušaka. Dovoljno je samo prošetati i baciti pogled na Park heroja na Trsatu, Park Augusta Cesarca na Pećinama, manji park prema pravoslavnoj crkvi na Sušaku, zatim na Donjoj Vežici, drvored od Sušačke bolnice prema moru, gradski park na Mlaki, zelenilo na grobljima Trsat i Kozala… svi ti prostori nose njegov zeleni potpis. Iako rođen u Moravskoj, gdje je poslije studija vrtlarstva u Brnu specijalizirao cvjećarstvo i uređivanje parkova, došavši 1926. godine na Sušak sve svoje znanje i iskustvo, svoju ljubav prema hortikulturi prelio je u njega. Kreirao ga je kao da je oduvijek bio tu i ostavio iza sebe parkove kojima danas šetamo u potrazi za malo mira. Zaboravljamo pritom da netko, nečiji rad, ipak stoji iza svega toga… svakoga stabla, svakoga grma… Mural u čast samozatajnome Čehu, ali i Sušačaninu u punom smislu te riječi izradili su učenici 4.a razreda (aranžersko-scenografski dizajn) Škole za primijenjenu umjetnost u Rijeci predvođeni svojom mentoricom, ali i bivšom učenicom OŠ Vladimir Gortan, Tatjanom Masterl. Nadamo se da će mural uspjeti zaživjeti i preživjeti u prostoru naše škole i da nas neće prestati podsjećati na to da svakim svojim postupkom možemo pridonijeti ljepoti oko sebe te da svatko od nas ima potencijala da se približi Kulfanekovoj ideji zelene umjetnosti.

Mural se nalazi na fasadi koja gleda na školsko igralište i svi su dobrodošli uživati u njemu. U galeriji pogledajte radnu atmosferu koja mu je prethodila.

Hvala profesorici Masterl i  špurovcima i veselimo se nastavku suradnje😊!

objavio: SONJA EBERLING   datum: 20. 5. 2022.

« Ožujak 2024 »