Obilježavanje Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta i sprječavanja zločina protiv čovječnosti

Već tradicionalno, naša Škola je u suradnji s Memorijalnim centrom "Lipa pamti" obilježila 27. siječnja -  Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta i sprječavanja zločina protiv čovječnosti.

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta i sprječavanja zločina protiv čovječnosti, 27. siječnja, Osnovna škola "Vladimir Gortan", već sedmu godinu za redom, u suradnji s Memorijalnim centrom "Lipa pamti" priređuje prigodan edukativni program. U predpandemijska vremena naši učenici posjećivali su na terenskoj nastavi Lipu, kao što je i Memorijalni centar gostovao u prostorima naše Škole.  U uvjetima koje onemogućavaju takve oblike posjeta, ove godine, u suradnji s muzejem, u holu Škole, postavljena je izložba o stradanju mjesta Lipa. U njenom postavljanju pomogle su izrađivanjem prigodnih natpisa učenice 7. b razreda Vita Lesica i Petra Šurdonja.

Sljedećih tjedana učenici 8. razreda družit će se digitalnim putem s Memorijalnim centrom prigodnom "virtualnom terenskom nastavom" na kojoj će se upoznati sa stradanjem Lipe. Cilj ovakvih suradnji je ukazati mladim generacijama na pogubne posljedice izostanka razumijevanja, tolerancije i humanosti te naglasili kako stradanja, poput onog u Lipi, nikada ne smiju postati stvar prošlosti jer nose dragocjen potencijal podučavanja o budućnosti.

Naša je Škola je odmah po njegovom otvaranju prepoznala obrazovnu ulogu Memorijalnog centra "Lipa pamti" u podučavanju predmeta povijest te se svake godine aktivno uključuje u edukativne  programe Memorijalnog centra.

Zahvaljujemo muzeju na suradnji!

objavio: Dinko Benčić   datum: 27. 1. 2022.

« Ožujak 2024 »